Budownictwo

 Jak projektować konstrukcje stalowe? 

 Jak projektować konstrukcje stalowe? 

Konstrukcje stalowe cieszą się w budownictwie dużą popularnością. Znajdują zastosowanie w tworzeniu konstrukcji przemysłowych i produkcyjnych, jak i budynków gospodarczych czy małych konstrukcji stalowych (np. wiaty garażowe). Powstają z nich również wieże telekomunikacyjne czy maszty stalowe wielorakiego przeznaczenia.

Wszystkim znane są budynki magazynowe czy pawilony handlowe. Wszystkie mogą powstać częściowo lub w całości z elementów konstrukcji stalowych. Ich wykonaniem zajmują się wykwalifikowani pracownicy z firm montażowych konstrukcji stalowych, którzy wiedzą w jaki sposób łączyć ze sobą poszczególne części, gwarantując ich pełną funkcjonalność. Specjaliści wiedzą, jakie elementy konstrukcji stalowych muszą znaleźć się w każdym projekcie. Znają poszczególne metody i techniki budowy, a także potrafią przewidzieć konsekwencje poszczególnych działań.

Czym charakteryzują się konstrukcje stalowe?

 Jak projektować konstrukcje stalowe? 

Konstrukcje wykonane ze stali mogą mieć różne przeznaczenie. Mogą się różnić konstrukcją dachu i ścian, co decyduje o przeznaczeniu budynku. Projektowanie konstrukcji stalowych cechuje się dużą swobodą, a tym samym możliwością dopasowania do pełnienia konkretnej funkcji. Konkretne budynki mogą się zatem różnić pod względem konstrukcyjnym. Podczas gdy całość wykonana jest z drewna czy innego materiału, może być zwieńczona konstrukcją dachową stalową.

Na czym polega technologia REMCO?

Konstrukcje stalowe na zamówienie mogą powstawać między innymi według technologii REMCO. W ten sposób powstaje lekka konstrukcja stalowa, która cechuje się jednocześnie dużą rozpiętością (do 80 m). Ponadto nie wymaga stosowania słupów wewnętrznych. Dzięki temu można dopasować projekt do indywidualnych wymagań klienta. System REMCO znajduje zastosowanie przede wszystkim do budowy hal stalowych, które mają różne przeznaczenie (np. hale magazynowe, logistyczne, produkcyjne, widowiskowo-sportowe i in.).

Czym wyróżnia się konstrukcja nośna?

Podstawowa konstrukcja nośna zbudowana jest z ram blachownicowych o zmiennej wysokości środnika, jak i kluczowych usztywnień wiatrowych ze skrzyżowanych ze sobą prętów lub też stężeń portalowych. Do stalowych ram nośnych stosuje się spawane części o pełnych przekrojach, które wybierane są po wcześniejszych obliczeniach. Stal musi posiadać odpowiedni poziom czystości (Sa 2 ½), a jej powierzchnię pokrywa warstwa antykorozyjna. Warunkiem koniecznym jest montaż śrub o wysokiej wytrzymałości, które zapewniają między innymi optymalną stabilność konstrukcji.

Czym wyróżnia się konstrukcja ścian?

Szkielet konstrukcji ścian budowany jest z kształtowników stalowych, które gięte są na zimno. Ich powierzchnia jest ocynkowana ogniowo. Do kształtowników mocowane są ocynkowane panele ze stalowej blachy trapezowej. Zewnętrzna warstwa paneli jest pokryta farbą poliestrową w kolorze dopasowanym do inwestycji. Natomiast jej wnętrze pokrywa szara warstwa podkładowa. Blachy łączone są ze sobą za pomocą wkrętów z neoprenowymi podkładkami. Obudowa ścian ma miejsce od poziomu +35 cm.

Czym wyróżnia się konstrukcja dachu?

Szkielet dachu powstaje ze stalowych kształtowników typu „Z”, które gięte są na zimno. Ich powierzchnia  jest ocynkowana ogniowo. Stalowe kształtowniki łączone są z panelami z blachy trapezowej, które z obu stron lakierowane są stopem cynku i aluminium. Do montażu paneli niezbędne są wkręty z neoprenowymi podkładkami, podobnie jak w przypadku ścian. W miejscach, w których stykają się ze sobą panele, używa się butylowej masy uszczelniającej. Natomiast w zakończeniach paneli wkłada się polietylenowe profilowane wkładki uszczelniające.

Na czym polega izolacja ścian i dachu?

Aby gotowe konstrukcje stalowe spełniały normy termoizolacyjne, ściany uszczelniane są przy pomocy płyt z wełny mineralnej o łącznej grubości 200 mm. Ich współczynnik przenikania ciepła wynosi U<0,18 W/m2K. Znajdują się pomiędzy panelami z blachy trapezowej. Na dachu umieszcza się płyty o tej samej grubości, ale ich współczynnik przenikania ciepła wynosi U<0,20 W/m²K. Powłokę zewnętrzną stanowi membrana PCV 1,2 mm.

Jakie są pozostałe elementy konstrukcji stalowej?

W konstrukcji stalowej znajdują jeszcze zastosowanie wewnętrzne blachy osłonowe, czyli panele z blachy trapezowej dwustronnie ocynkowane. Nie są jednak obowiązkowe. W przeciwieństwie do otworów w ścianach, które wykonywane są jako ramy z giętych na zimno profili stalowych. Ich przekrój przypomina literę C. Ramy to późniejsze obramowanie dla drzwi, okien i bram. Aby zapewnić prawidłowe oświetlenie hali, niezbędne są tzw. naświetla, czyli świetliki dachowe. Zawierające powłokę z poliwęglanów są odporne na działanie czynników zewnętrznych. Stanowią świetną metodę doświetlania pomieszczeń. Pozostaje jeszcze system odprowadzania wody z blaszanego dachu. W tym celu konieczne jest wykonanie rynien dachowych i rur spustowych. Rynny powstają z blachy stalowej, która jest obustronnie galwanizowana. Natomiast z zewnątrz mają warstwą poliestru. Kolor rynny można dopasować do własnych potrzeb i elewacji budynku. 

Similar Posts