Usługi

Jak skutecznie pozyskać środki unijne na rozwój firmy?

Środki unijne są doskonałym sposobem na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Na początku kwestia finansowania jest problematyczna. Nie jest łatwe korzystanie wyłącznie z własnych funduszy. Na szczęście Unia Europejska udostępnia możliwości, które pozwalają przetrwać pierwszą fazę i jednocześnie stworzyć solidne podwaliny pod późniejszy rozwój przedsiębiorstwa. Jest to najłatwiejsza droga do rozpoczęcia skutecznej działalności. Wymaga to jednak uzyskania dużej ilości różnorodnej wiedzy.

Po pierwsze całość wymaga wypełnienia wielu formalności, a popełnienie błędu na tym etapie może doprowadzić do utraty szansy, którą daje Unia Europejska. Po drugie nie każdy może skorzystać z tego rodzaju przywilejów. Po trzecie może wydawać się niejasne to, że w niektórych sytuacjach pożyczka dla przedsiębiorców https://www.pfp.com.pl/pozyczki/wojewodztwo/podlaskie/rodzaj/dla-przedsiebiorcow okazuje się bardziej wartościowa niż dotacja. Te wszystkie kwestie zostaną poruszone w tym artykule.

Dlaczego środki unijne są tak ważne do rozpoczęcia działalności gospodarczej?

W pierwszym etapie istnienia działalności gospodarczej bardzo ważne jest pojawienie się w świadomości ludzi i pozyskanie pierwszych klientów. Nie mamy wtedy wyrobionej marki, więc znacznie trudniej pozyskać osoby, które będą chciały skorzystać z naszych usług. Dodatkowo inne firmy stale optymalizują swoje procesy, więc rywalizujemy z ukształtowanymi podmiotami. Z tego powodu potrzebujemy finansowania, żeby móc podjąć tę walkę. Środki unijne są do tego celu najlepszą możliwością. Pożyczka na start https://www.pfp.com.pl/pozyczki/wojewodztwo/lodzkie/rodzaj/start sprawia, że możemy uzyskać nawet 100 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na inwestycje. Pozwoli to na zakup dużej ilości sprzętu. Jednocześnie wszystko jest tak skonstruowane, że będziemy musieli również włożyć swoje środki, co wytworzy razem jeszcze większą kwotę. Dotacje mogą wynosić maksymalnie 40 tysięcy złotych, ale w niektórych branżach ta kwota może być nieocenioną pomocą, która pozwoli nie zagubić się na rynku. Pożyczka ma szerszy zakres kwot i to właśnie jest przewagą w stosunku do dotacji. Jak jednak pozyskać same środki?

Które elementy wniosku są najważniejsze?

Pierwszym i najważniejszym etapem jest wypełnienie wniosku o dofinansowanie. Które elementy są w nim najważniejsze? Oczywiście musimy przedstawić wiele danych osobowych, ale to tylko kwestie formalne. Ważniejsza jest konieczność stworzenia biznesplanu. To pozwoli ocenić czy przedsiębiorstwo zostanie zakwalifikowane na wartościowe. Jednym z najważniejszych kwestii jest tam umieszczenie celu oraz produktów bądź usług, które będą oferowane. Powinniśmy zadbać o właściwe przygotowanie biznesplanu, ponieważ to on będzie determinował, czy dostaniemy dofinansowanie. Przede wszystkim musimy uzasadnić zasadność powstawania takiej firmy. Musimy przekonać podmioty unijne o tym, że nasze przedsiębiorstwo przyniesie zyski. Konieczne jest również określenie zakresu projektu. Dotyczy to głównie ram czasowym. W przypadku pożyczki dla firm na start https://www.pfp.com.pl/pozyczki/wojewodztwo/lodzkie/rodzaj/przedsiebiorcow konieczne jest przecież określenie, jak długo ma obowiązywać ta forma finansowania. Konieczne jest również na odpowiedzenie na konkretne pytania. Bardzo ważną kwestią jest dotrzymywanie terminów. Popełnienie tego błędu sprawi, że nie zdobędziemy dofinansowania.

Oczekiwanie na rozpatrzenie dokumentacji i podpisanie umowy

Czy po złożeniu wniosku możemy już czekać na pieniądze? Nie tak szybko, ponieważ dokumentacja musi być rozpatrzona przez odpowiednie organy. Musimy liczyć się z tym, że może pojawić się konieczność stworzenia poprawki lub nawet wniosek zostanie odrzucony. W dodatku musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pojawia się czas aż 3 miesięcy na rozpatrzenie dokumentacji. Sprawdzana będzie formalna poprawność wszystkich informacji, ale również spełnienie wszystkich warunków kwalifikujących. Z naszej perspektywy to również nie koniec wypełniania formalności. Najważniejszym elementem procesu jest podpisanie umowy. Dopiero od tego etapu rzeczywiście możemy liczyć na uzyskanie pieniędzy. Ze swojej strony musimy jednak przestrzegać wszystkich warunków.

Przestrzeganie zasad zawartej umowy

Instytucje unijne wymagają tego, że pieniądze trafią rzeczywiście w planowane obszary, które zostały przedstawione w dokumentacji. Z tego powodu będziemy musieli gromadzić faktury, które pozwolą nam udowodnić wykorzystanie ich zgodnie z umową. Jeszcze przed podpisaniem dokumentu musimy zwrócić uwagę na wszystkie warunki. Tylko to pozwoli na partnerską i skuteczną relację. Musimy też pamiętać, że umowa musi być zabezpieczona, więc nie ma już wyjścia nieprzestrzegania warunków, chyba że napiszemy odpowiedni wniosek w celu zrezygnowania z całego procesu.

Które elementy są najważniejsze w celu uzyskania finansowania ze środków unijnych?

Środki unijne mogą stanowić bardzo ważny element finansowania przedsiębiorstwa. Pozwala to na rozwój firmy i wzrośnięcie jej konkurencyjności na rynku. Konieczne jest wypełnienie odpowiedniego wniosku, którego najważniejszym elementem jest przedstawienie biznesplanu. Musimy poczekać na odpowiedź podmiotów unijnych. Następnie dostaniemy odpowiedź o przyjęciu, odrzuceniu lub potrzebie poprawki. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia pozostaje podpisanie umowy. Jest ona dodatkowo zabezpieczona przez nasze finanse, więc musimy dokładnie przemyśleć te kwestie. Z pewnością jest to rozwiązanie opłacalne, które pozwoli rozwinąć nasze przedsiębiorstwo. Trzeba jednak systematycznie wypełniać wszystkie warunki umowy. Efektem może być rozrost naszej firmy i zaistnienie na danym rynku.

Similar Posts