Technologia

Jak wybrać odpowiedni komputer do pracy?

Jak wybrać odpowiedni komputer do pracy?

Jak wybrać odpowiedni komputer do pracy? Nie w sposób ukryć, jak bardzo popularny i ważny w naszym życiu jest komputer. Dla wielu jest on nawet jedynym źródłem zarobku. Wyobraźcie sobie informatyka bez odpowiedniego sprzętu. Brzmi niedorzecznie, prawda? Jednak dla niektórych jest po prostu przydatnym narzędziem, które umożliwia szybsze wykonywanie niektórych czynności. Doskonałym przykładowym zawodem może być księgowy. Co prawda mógłby wykonywać swoje obowiązki bez komputera, jednak zajmowałoby to zdecydowanie więcej czasu. Programy specjalnie dla nich stworzone powodują, że wpisywanie danych do faktur oraz ich drukowanie odbywa się w błyskawicznym tempie. Ważne jest więc, aby zaopatrzyć się w sprzęt odpowiedniej jakości.

Co jest istotne przy wyborze komputera?

Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję na temat tego, który model wybrać, warto wiedzieć, że najistotniejszym elementem jest specyfikacja sprzętowa. Nigdy nie bierzmy pod uwagę wyglądu, jako najważniejszego czynnika przy podejmowaniu tego typu decyzji. Na początku przeanalizujmy, jakim budżetem dysponujemy i czego oczekujemy od przyszłego urządzenia. Jeśli tylko do podstawowych czynności biurowych, typu używanie programów kalkulacyjnych, pisanie tekstów lub tworzenia prezentacji multimedialnych nie potrzebujemy laptopa/notebooka z górnej półki. Jednak w przypadku, kiedy mamy zamiar grać na nim w najnowsze gry, pisać zaawansowane programy i budować skomplikowane bazy danych, powinniśmy zainwestować odrobinę więcej. Kiedy ustaliliśmy już kilka faktów, możemy przejść do konkretów. Zwróćmy uwagę na procesor (CPU) potencjalnego urządzenia. Jak wiadomo jest to jeden z najważniejszych podzespołów. Pobiera dane z pamięci operacyjnej, interpretuje je i wykonuje wszelkie skomplikowane procesy. Dodatkowo operuje pracą pozostałych części, dlatego warto poświęcić mu kilka chwil. Aby ocenić jego wydajność możemy wziąć pod uwagę aspekty takie jak: ilość rdzeni, częstotliwość taktowania oraz architektura procesora. Początkowe procesory miały tylko jeden rdzeń. Gdy na rynku pojawiły się modele dwurdzeniowe- zyskały popularność w błyskawicznym tempie. Teraz standardem są procesory sześciordzeniowe, jednakże zapewne tylko kwestią czasu jest sytuacja, kiedy to wersje dwunasto-rdzeniowe będą normalnością. Częstotliwość taktowania to inaczej mówiąc szybkość procesora. Przykładowo jeśli wynosi ono 4 GHz, oznacza to, że może obsłużyć 4 miliardy poleceń w ciągu sekundy. Niesamowity wynik, nieprawdaż? Jeśli chodzi o architekturę CPU jest to skomplikowany czynnik, w który nie ma sensu się zagłębiać. Najważniejsze, żebyśmy zapamiętali, że wersje 64 bitowe są szybsze od tych 32 bitowych.

Kolejnym istotnym podzespołem jest karta graficzna. Jeśli potrzebujemy komputera serwiskomputerowy.biz.pl/ do pracy oraz tylko do podstawowych czynności, nie musimy szczególnie się nad tym rozwodzić. Jednak w przypadku, kiedy oprócz pracowania, będziemy na nim również grali, warto w szczególny sposób zastanowić się nad jej wyborem. Oprócz tego, że umożliwia ona wyświetlanie obrazu, wpływa także na jakość i płynność grafiki 3D. Wyróżniamy karty zintegrowane i dedykowane. Te pierwsze wykorzystywane są podczas wykonywania codziennych czynności, które nie należą do najbardziej skomplikowanych. Dedykowane natomiast są dużo bardziej wydajne od poprzednich, dlatego używane są podczas gier. Jednak w jaki sposób wybrać odpowiednią kartę graficzną pod nasze potrzeby? W tym celu warto wiedzieć, że najbardziej popularnymi producentami tego podzespołu jest AMD oraz NVIDIA. Produkty AMD można podzielić na: Radeon (do podstawowych zastosowań) oraz Radeon RX (dla gracza). Im wyższa cyfra modelu, tym wyższy segment wydajnościowy. W przypadku NVIDIA wygląda to podobnie. Wyróżniamy następujący podział: GeForce (podstawowe modele), GeFore GT (niski-średni segment), GeForce GRX (dla graczy), GeForce RTX (dla zaawansowanych graczy). Na tej podstawie wybór będzie zdecydowanie łatwiejszy

Laptop czy komputer stacjonarny- które urządzenie lepiej sprawdzi się w pracy?

W tym przypadku wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli kupujemy komputer do pracy i zostawiamy go w jednym miejscu, lepszy okaże się ten stacjonarny. Jeśli natomiast oprócz w pracy chcielibyśmy korzystać z niego w domowym zaciszu, oczywiste jest, że lepszym okaże się przenośny. Warto przedstawić przykład, który prezentuje pewną zależność. Mając do dyspozycji 2000 zł zakupiony komputer stacjonarny za tę kwotę, jest już naprawdę wysokiej jakości, natomiast tyle kosztujący laptop zaliczamy do bardzo przeciętnych. Uogólniając, części do PC są tańsze od notebooków. Jest to więc kolejny aspekt, który powinniśmy brać uwagę podczas dokonywania wyboru.

Jaki system operacyjny wybrać?

System operacyjny to oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, które tworzy środowisko do uruchamiana i kontroli zadań. Nadzoruje pracę wszystkich podzespołów. Najpopularniejsze systemy dostępne na rynku to Windows 10, Windows 8, Windows 7, Linux, Chrome Os, Mac Os. Największą popularnością cieszą się jednak Windowsy. Odpowiednią wersję możemy ustalić na podstawie minimalnych wymagań sprzętowych. Pamiętajmy o tym, że im wyższa wersja systemu, tym nasz komputer do pracy jest bardziej wydajny.

angielski

Similar Posts