Budownictwo

Jaka kostka brukowa? Czym kierować się przy jej wyborze?

Estetyczny budynek najlepiej prezentuje się na zadbanej działce. Ważne jest, by było ładnie. Jest więc zieleń, jest kostka. Musi być też praktycznie. To kolejny powód, że wykłada się niektóre obszary twardym materiałem, zwykle kostką. Można poruszać się po działce wygodnie i taka nawierzchnia przetrwa bardzo długo.

Solidny materiał na nawierzchnię wokół domu

Jak wykańcza się działkę, to z myślą, by już tak zostało na stałe. Wybór kostki brukowej https://www.dom-pl.com/stopnice-granitowe/ to gwarantuje. Wykłada się nią drogę do garażu, dróżki w ogrodzie, dojście z furtki do drzwi wejściowych. Wybiera się albo betonową, albo kamienną. Pierwszy typ jest tańszy, a sprawdza się równie dobrze. Ważniejsze od tego, z czego zrobiona jest kostka, jest, aby właściwie dbać o nawierzchnię. Musi też materiał ten położony być prawidłowo. Dla trwałości wykończenia podjazdu i dróżek ważna jest jeszcze grubość kostki.

Jaka grubość kostki betonowej?

Ta cecha wpływa na trwałość nawierzchni z kostki. Inne cechy, jakie uwzględnia się, wybierając ją, są ważne głównie ze względów estetycznych. Grubość kostki brukowej musi być adekwatna do tego, jaki będzie odbywał się na niej ruch. Jeśli pieszy, to wystarczy, by miała 4 cm grubości. Gdy wybiera się ją na podjazd, to nie powinna być cieńsza niż 6 cm. Taka kostka brukowa jest dobra, jeśli będzie się po niej jeździć samochodem osobowym. Jeśli po utwardzonym terenie ma jeździć samochód ciężarowy, to lepsza jest kostka o grubości 8 cm.

Jaki kształt kostki wybrać?

Znany dobrze z chodników jest kształt kości. Można wybrać taką kostkę betonową i na swoją działkę. Nie daje ona jednak dużych możliwości co do sposobów układania. Jeśli planuje się urozmaicony wygląd nawierzchni, lepiej wybrać inne kształty. Sprawdzi się wtedy kostka o kształcie falistym oraz prostokątna. Jeszcze więcej możliwości w układaniu zapewnia drobna kostka o kształcie kwadratu. To najbardziej rozpowszechnione kształty kostki brukowej. Może ona mieć i inne np. trapez.

Kształt wybierze się, mając na uwadze pomysł na nawierzchnię. On z kolei jest uzależniony od miejsca. W ogrodzie sprawdzi się kostka brukowa kwadratowa i prostokątna. Na podjazd można wybrać dowolny kształt. Pasuje także kość. To, że kojarzy się ona z chodnikami publicznymi, w tym miejscu nie przeszkadza. Nie musi też przeszkadzać na drodze do drzwi wejściowych od furtki. Zależy to od indywidualnych upodobań. Przy domu, jeśli ma być atrakcyjnie, można mieszać różne kształty. Ciekawie wygląda kompozycja z kostek prostokątnych i kwadratowych. Wszędzie tam, gdzie ważny jest przyjemny klimat, można wybrać także kształt falisty.

Jakiego koloru kostka brukowa?

Można wybierać od kostki białej poprzez różne odcienie szarości do niemal czarnej. To poważne, spokojne kolory kostki brukowej, które można ze sobą dowolnie łączyć. Do wyboru są także odcienie beżu i koloru żółtego oraz różne odcienie czerwieni. To kolory weselsze. Zapewniają atmosferę pogodnego, przyjaznego miejsca. Kolor dopasowuje się do budynku i słupków ogrodzenia. Musi być zachowana spójność wizualna.

Jeśli elewacja domu jest szara, słupki są w tym kolorze, to trzeba to uwzględnić przy robieniu twardej nawierzchni. Najlepiej wtedy wybrać kostkę brukową https://www.dom-pl.com/kostka-brukowa/ szarą. Spójność wizualna, czyli dopasowanie kostki do innych elementów, to jedno kryterium. Drugie kryterium wyboru jej koloru to oddziaływanie takiej nawierzchni. W podanym przykładzie, gdyby na działce była tylko szara kostka, byłoby jednostajnie i ponuro. Można połączyć ją z innymi kolorami np. bielą albo żółtym. By nadać otoczeniu bardziej przyjazny klimat, można też zdecydować się na różne odcienie szarości. Ze względów praktycznych na podjazd lepsza jest ciemnoszara. W innych obszarach można dowolnie zestawiać jasne i ciemne odcienie.

Kolor jednolity albo melanż

Gdy zamawia się kostkę, to jej kolor może być jednolity. Cała nawierzchnia będzie wtedy np. jednolicie czerwona. Inna możliwość to melanż, czyli różne odcienie jednego koloru czy nawet różnych kolorów w jednej paczce. Może to być kostka, która stworzy nawierzchnię o różnych odcieniach szarości. Inna możliwość to czerwono-beżowy melanż. Warto wiedzieć, że jest i taka kostka brukowa. Wybór takiej to najprostszy sposób na zyskanie urozmaiconej nawierzchni.

Jaka powierzchnia kostki brukowej?

Możliwość wyboru jest także w odniesieniu do wykończenia powierzchni kostki. Może być ona standardowa (przemysłowa), ale są też wersje uszlachetniane. Taka kostka brukowa prezentuje się ciekawiej. Wykończenia mogą być różne. Inaczej wygląda kostka szczotkowana, a inaczej płukana. Jedna i druga tworzą nawierzchnię, która ma bardziej przyjazny wygląd niż ta z kostki przemysłowej.

Cech, jakie bierze się pod uwagę, jest sporo. Warto wiedzieć o wszystkich, by dokonać najlepszego wyboru. Można dzięki temu też dopasować zamierzony efekt do posiadanego budżetu. Jeśli zrealizowanie jakiegoś zamysłu kosztowałoby zbyt wiele, można pomyśleć jak zyskać to samo, ale taniej. Efekt np. przyjaznego otoczenia można uzyskać na różne sposoby. Pozwala to dopasować wybór do tego, na co można sobie pozwolić.

angielski

Similar Posts