Pamięć RAM jest czymś, o czym słyszał każdy choć trochę zainteresowany branżą komputerową, albo chociażby grający w gry. Każda aplikacja komputerowa oraz właśnie gra wymaga posiadania określonej jej ilości. Sama w sobie nie jest jednak podzespołem wykorzystywanym wyłącznie zadaniowo, a zatem jedynie po uruchomieniu aplikacji czy gry – jest niezbędna do stałego i prawidłowego funkcjonowania komputera. Czym tak właściwie jest, za co jest odpowiedzialna i kto powinien zainwestować w jak największą jej ilość? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim artykułem o rzeczach, które trzeba wiedzieć na jej temat.
Pamięć RAM – czym tak właściwie jest?
Aby komputer mógł serwować nam informacje oraz umożliwiać wykonywanie jakichkolwiek operacji w jego obrębie, musi przetwarzać dane. Robi to na dwóch płaszczyznach: stałej oraz tymczasowej i podczas gdy ta pierwsza zakłada operowanie na plikach zapisanych na dysku, druga bierze pod uwagę pliki tymczasowe, a zatem takie tworzone do spełnienia aktualnej potrzeby (na przykład bieżącego pisania tekstu w notatniku), dostępne tylko w momencie ich odtwarzania. Często nawet nie wiemy, kiedy korzystamy z pamięci RAM, a nawet najbardziej niepozorne akcje zmuszają ją do pracy.
Więcej RAM? Ale po co?
Nie bez powodu nawet największy komputerowy laik wie, że im więcej ma RAMu, tym lepiej dla niego. Pamięć RAM jest odpowiedzialna niemal za wszystko, w tym nawet za „trzymanie” jakiejkolwiek aplikacji w tle (jest ona otwarta w pamięci tymczasowej). Posiadając większą jego ilość możemy liczyć na:
- płynniejsze działanie gier – to właśnie gry są najbardziej wymagające pod względem pamięci RAM – te współczesne wymagają jej całe mnóstwo, a zapotrzebowanie coraz to nowszych potrafi zaskoczyć. Mając więcej RAMu, ten jest w stanie przechować więcej treści w pamięci podręcznej, ale też szybciej serwować je użytkownikowi – gry działają więc obiektywnie lepiej;
- swobodniejsze przełączanie się między aplikacjami – każda aplikacja, którą posiadamy w tle, a z której aktualnie nie korzystamy znajduje się w pamięci podręcznej, uśpiona i czekająca na nasze zgłoszenie zapotrzebowania na nią. Gdy mamy więcej RAMu, dodatkowa jego część posłuży nam szybszemu dostawaniu się do tych aplikacji, a zatem po prostu płynniejszemu ich działaniu;
- sprawniejszą pracę w obrębie programów z funkcją „szkicu” – wszystkie programy graficzne, tekstowe i filmowe, a tak właściwie każda istniejąca aplikacja pozwala na dokonywanie zmian w obrębie pamięci tymczasowej, do czasu, kiedy zmiany te nie zostaną zapisane na dysk. Większą ilość RAMu odczujemy przede wszystkim w programach do obróbki grafiki oraz montowania filmów – to w nich dokonujemy największej ilości operacji;
- płynniejsze przeglądanie Internetu – przeglądarki Internetowe potrafią czerpać z pamięci RAM całymi garściami – zwłaszcza, jeśli mamy tendencję do otwierania mnóstwa kart i przełączania się między nimi, a także lubimy zapomnieć o otwartym w tle filmiku. Im więcej RAMu, tym sprawniej będzie nam wychodzić poruszanie się po sieci.
Kto powinien zainwestować w większą ilość RAMu?
Choć na pytanie zadane powyżej chciałoby się odpowiedzieć „każdy”, rzeczywistość podpowiada, że jedni na większej ilości RAMu we własnym komputerze skorzystają bardziej, a inni – praktycznie jej nie odczują. Do tych pierwszych zaliczyć można:
- graczy – każda z gier, które istnieją na rynku do swojego poprawnego działania wymaga pamięci RAM. Tak właściwie bardzo eksploatuje ten podzespół w czasie działania, gdyż stale zapisuje coś w pamięci podręcznej, zazwyczaj z wyprzedzeniem, by móc szybko zaserwować to graczowi. Właśnie temu służą ekrany ładowania – zapełnieniu pamięci w takim stopniu, by płynna gra była możliwa;
- grafików – programy graficzne, zwłaszcza te zaawansowane, wymagają mnóstwo pamięci RAM, a zapotrzebowanie na nią rośnie wraz z rozrastaniem się pliku roboczego, na którym działa grafik (dopiero po jego zapisaniu pamięć może odetchnąć, przekazując część zadań dyskowi). Większa ilość RAMu pozwala na dokonywanie większej ilości bieżących operacji na pliku, również tych bardziej skomplikowanych;
- programistów – osoby te uwielbiają, ale też muszą mieć otwarte mnóstwo aplikacji na swoim komputerze. Program do kodowania, program graficzny do front-endu, odtwarzacz muzyki i koniecznie przeglądarka internetowa to tylko wierzchołek góry lodowej. RAM przyda się im bardzo!
- montażystów – ich sytuacja jest analogiczna do sytuacji grafików – oni również operują na plikach tymczasowych, realizując mniej lub bardziej skomplikowane projekty.
Podsumowanie
Chcąc orientować się w temacie komputerów i wiedzieć, co napędza sprzęt stojący w naszym domu – niezależnie od tego, czy jest to laptop, czy komputer stacjonarny – powinniśmy wiedzieć, czym tak właściwie jest pamięć RAM. Jako że jest to jeden z najważniejszych podzespołów, nigdy nie powinniśmy bagatelizować wyboru odpowiedniej jej ilości. Co jednak w niej istotne, w przypadku jej niedoboru możemy jej nieco dołożyć. Jest to zatem jedna z nielicznych części, które można usprawniać wraz ze starzeniem się naszego „blaszaka”.