Praca

Pracownicy z Ukrainy czyli tania siła robocza w Polsce

Pracownicy z Ukrainy czyli tania siła robocza w Polsce

Jeszcze do niedawna pracownicy z Ukrainy byli dla większości polskich firm jedyną możliwością, aby w miarę szybko i tanio uzupełnić braki pracownicze w swoim przedsiębiorstwie. W zeszłym roku na polskim rynku pracy zostało odnotowane rekordowo niskie bezrobocie oraz wysoki wzrost gospodarczy, który zwiększył zapotrzebowanie w firmach na nowych pracowników. Wiele firm z powodu braku polskich pracowników musiało skorzystać  pomocą agencji pracy, aby zatrudnić pracowników z Ukrainy https://apsprofit.pl/jobtype/praca-w-polsce/. Dlaczego polskie firmy tak chętnie zatrudniały pracowników zza wschodniej granicy? 

Pracownicy z Ukrainy naród bliski Polakom?

Jeszcze do końca zeszłego roku można było zaobserwować wśród polskich przedsiębiorców tendencję do zatrudniania w większej ilości pracowników z Ukrainy. Najczęściej było to spowodowane tym, iż Polak nie chciał pracować za tak niską stawkę, a pracownicy z Ukrainy nie tylko pracowali za proponowaną stawkę, lecz także potrafili pracować po 12 h sześć dni w tygodniu. Sytuacja ta spowodowana jest tym, iż większość pracowników z Ukrainy przyjechała do polski tylko w celach zarobkowych, więc pracowali ile się dało.

Stwierdzenie, iż Ukraińcy są spokrewnieni z Polakami (przecież oba narody należą do kultury słowiańskiej) może być dla wielu Polaków bardzo krzywdzące – istnieje wiele nie zażegnanych konfliktów historycznych pomiędzy tymi dwoma narodami. Jednak jak to w życiu bywa, konflikty w żaden sposób nie przeszkadzają w międzynarodowych małżeństwach (dla wielu polskich mężczyzn ukraińska żona to wielki skarb).

Jakie korzyści mają firmy zatrudniające pracowników z Ukrainy?

W wielu firmach dzięki zatrudnieniu pracowników z Ukrainy można było dostosować (zwiększyć) produkcję do aktualnych potrzeb rynku. Pracownik z Ukrainy nie miał nigdy, aż takich wymagań finansowych jak rodzimy Polak- był zawsze tańszym pracownikiem, często zatrudnionym przez agencje pośrednictwa, co dawało jeszcze jedną korzyść: brak uwzględniania w planach ZFSŚ.

Pracownicy z Ukrainy migrują do polski w celach zarobkowych od 2012 roku. W roku 2019 ilość legalnie pracujących Ukraińców „dobiła” do prawie 3 mln. Jednak wraz z zauważalnym od tego roku spowolnieniem gospodarczym, ilość pracowników z Ukrainy zaczęła drastycznie wręcz spadać.

Wady i zalety posiadania w firmie pracowników z Ukrainy?

Pracownicy z Ukrainy czyli tania siła robocza w Polsce
Pracownicy z Ukrainy czyli tania siła robocza w Polsce

Zatrudnianie przez firmy (nie tylko te duże, lecz średnie również) pracowników z Ukrainy posiada nie tylko wiele oczywistych zalet, lecz także wady. Wciąż (pomimo spowolnienia gospodarczego w wielu dziedzinach) jedną z głównych zalet zatrudniania Ukraińców jest ich wysoka dyspozycyjność. Pracownicy z Ukrainy często bez najmniejszego problemu pracują po 10 czy 12 dziennie kilka dni w tygodniu w końcu przyjechali do polski, aby zarobić, więc pracują tyle ile się da najwięcej (często również w soboty czy niedziele). Kolejną sporą zaletą jest to, iż u legalnie zatrudnionych pracowników z Ukrainy rzadko zdarza się L4. Następnym atutem pracowników z Ukrainy jest to, iż wykonują oni w firmach najgorsze prace- w Polsce nawet najgorsza praca jest dużo lepiej płatna niż dobra praca na Ukrainie. Ostatnią zaletą pracowników  z Ukrainy jest to, iż nie ma dla nich większego znaczenia w jakim mieście pracują- zjeżdżają do domu przeważnie raz na 3 miesiące.

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy ma również swoje wady, główną z nich jest ich zakwaterowanie. Ukrainiec, który przyjeżdża w celu zarobkowym do Polski z reguły nie ma przy sobie dużo pieniędzy. Dlatego, też często sam nie jest w stanie opłacić sobie mieszkania i musi brać zaliczki u pracodawcy- nie wiele firm wyraża na to zgodę. Inaczej jest, gdy pracownik z Ukrainy zatrudniany jest przez agencję, wtedy mieszkanie ma „zapewnione”, ale zapłaci za nie z pierwszej wypłaty https://apsprofit.pl/dla-pracodawcy/szukasz-pracownika-wyslij-formularz/. Kolejną wadą przy zatrudnianiu pracowników z Ukrainy jest ich legalizacja pobytu oraz pozwolenie na pracę, zajmuje to bardzo wiele czasu. Ostatnią wadą jest niezrozumienie przez wielu Ukraińców języka polskiego, co prowadzi do problemów komunikacyjnych w firmie.

Dobrzy pracownicy z Ukrainy – czy można w ogóle takich znaleźć?

Naturalnie każda firma może sama zatrudnić pracowników z Ukrainy, jednak jest to bardzo czasochłonne i często nawet problematyczne. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy. Agencja zawsze zadba nie tylko o odpowiedni dobór personelu do firmy, lecz również zajmie się całym procesem legalizacji pobytu pracowników z Ukrainy.  Bardzo często również agencje pracy organizują pracownikom z Ukrainy miejsce do pobytu w Polsce.

Pracownicy z Ukrainy pracują w Polsce najczęściej w cyklu trzymiesięcznym bądź półrocznym, dlatego też najwygodniej jest zatrudniać pracowników ze wschodu przez agencję pracy.

Dla wielu Polskich przedsiębiorstw pracownicy z Ukrainy byli jedynym wsparciem podczas wysokiego wzrostu gospodarczego. Z tego powodu wiele polskich przedsiębiorstw posiada bardzo pozytywne opinie o pracownikach z Ukrainy. Oczywiście wielu firmom podczas zatrudniania pracowników z Ukrainy nie udało się uniknąć negatywnych doświadczeń.

angielski

Similar Posts