Usługi

Pranie wykładzin – jak ro zrobić?

Pranie wykładzin- jak ro zrobić?

Pranie wykładzin – jak ro zrobić? Na dzień dzisiejszy dość powszechnym zjawiskiem jest wyłożona wykładzina znajdująca się na panelach. O ile wygląda ona bardzo atrakcyjnie pod względem wizualnym, to jednak po pewnym czasie może ulec zabrudzeniu. W przypadku takich incydentów konieczne okaże się pranie wykładzin, które wbrew pozorom nie jest tak proste, jak może nam się wydawać na pierwszy rzut oka. Jakie metody czyszczenia wykładzin możemy wyróżnić? Ile mogą kosztować środki czyszczące? W jaki sposób przygotować wykładzinę? Od czego powinniśmy rozpocząć czyszczenie wykładzin? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Pranie wykładzin- jak ro zrobić?
Pranie wykładzin – jak ro zrobić?

Jakie metody czyszczenia wykładzin możemy wyróżnić?

Jeśli chodzi o czyszczenie wykładzin, możemy tego dokonać na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich to tradycyjne pranie wykładzin na mokre, natomiast drugi- pranie na sucho. W każdym przypadku niezbędne jest skorzystanie ze specjalistycznych środków chemicznych, a także z profesjonalnego sprzętu, którego na szczęście nie musimy kupować, bowiem możliwe i coraz powszechniejsze jest wypożyczanie. Każdorazowo pranie wykładzin Kraków rozpoczyna się od tego, aby dokładnie odkurzyć powierzchnię. W sposób szczególny zwróćmy uwagę na kwestię ewentualnych uszkodzeń- ich czyszczenie będzie nieco inne. Nie zapominajmy o sprawdzeniu próby preparatu. W przypadku, gdy wynik testu będzie pozytywny, wówczas przygotowujemy roztwór i wlewamy go do specjalnego urządzenia. Na samym końcu wykorzystujemy możliwości sprzętu suszącego. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku prania dywanów na sucho. Na początku odkurzamy powierzchnie wykładziny, a następnie wyczesujemy starannie runo. Kiedy już wykonamy tą czynność, wówczas na wykładzinę nakłada się aktywizator- jego zadaniem jest krystalizowanie brudu. W dalszej kolejności nakładamy suchy środek czyszczący. Na tak przygotowaną wykładzinę wprowadza się sprzęt, który odpowiedzialny jest za szorowanie tkaniny. 

Ile mogą kosztować środki czyszczące?

Nie da się ukryć, że wybór środków czyszczących przystosowanych do czyszczenia wykładzin https://montazwykladzin24.pl/czyszczenie-i-konserwacja-wykladzin/ jest bardzo duży. Nie wszystkie jednak są na tyle skuteczne, że są warte zakupienia. Każdorazowo na etykietach jesteśmy w stanie znaleźć instrukcję producenta- stanowi ona istotną informację na temat sposobu użycia preparatu. W zdecydowanej większości przypadków koszt środków czyszczących jest uzależniony od pojemności, a także od stężenia roztworu. Ten drugi dobierany jest w zależności od tego, w jakim stopniu zabrudzona została wykładzina. Przykładowo za koncentrat o pojemności wynoszącej 3 litry zapłacimy ok. 45 zł. W dość podobnej cenie możemy nabyć odplamiacze czy też specjalistyczne środki, które są niezbędne do ekstrakcyjnego czyszczenia.

W jaki sposób przygotować wykładzinę?

Wiemy już, jakie metody przygotowania wykładziny możemy wyróżnić, a także jaki może być koszt przykładowych środków czyszczących. Warto teraz zainteresować się kwestia tego, jak przygotować wykładzinę. Przede wszystkim powinniśmy zrozumieć, że brud może mieć trzy formy: rozpuszczalny w wodzie, nierozpuszczalny lub rozpuszczalny chemicznie. Wyróżnić możemy różne metody prania, jednakże w każdym z nich znaleźć możemy wspólny mianownik, czyli krok, który poprzedza czyszczenia właściwie. Chodzi oczywiście o odkurzanie, które to powinno odbyć się za pośrednictwem odkurzaczy kolumnowych. Są to maszyny, które charakteryzują się ponadprzeciętną wydajnością pracy. Podczas odkurzania są w stanie czesać runo podnosząc je do góry, co umożliwia odessanie brudu głęboko znajdującego się w runie. Jego usunięcie za pomocą tradycyjnego odkurzacza to kwestia dość problematyczna. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w praktyce jest to zdecydowanie najważniejszy etap. Dlaczego? Otóż ponad 80% zabrudzeń to substancje nierozpuszczalne- warto mieć to na uwadze.

Od czego powinniśmy rozpocząć czyszczenie wykładzin?

Jeśli zajęliśmy się przygotowaniem wykładziny, możemy przejść do czynności właściwych. Cały proces powinniśmy rozpocząć od stworzenia esencji na podstawie zmydlenia. Umożliwia to oddzielenie brudu nierozpuszczalnego od wykładziny. Skuteczność tego etapu zależna jest od takich czynników, jak chociażby temperatura roztworu, rodzaj zastosowanej chemii, praca maszynami, czas niezbędny do reakcji. Godne uwagi jest działanie chemiczne, które jest możliwe dzięki specjalnie dobranym detergentom. O ile ich skuteczność jest bardzo wysoka, to jednak musimy pamiętać o niebezpieczeństwie związanym z możliwością powstania przebarwień. Pamiętajmy o tym, aby po nałożeniu preparatów odczekać pewien okres czasu. Dzięki temu detergent zajdzie w reakcję z brudem. Pamiętajmy o tym, że działania mechaniczne są także niezwykle istotne. To właśnie dzięki nim możliwe jest dotarcie w każde miejsce pranej powierzchni. Jeśli chodzi o maszyny- najczęściej stosuje się szorowarki jednotarczowe, jak i również te z cylindrycznymi szczotkami. Warto wspomnieć o odkurzaczach piorących i o maszynach odkurzająco-szczotkujących. 

Similar Posts