Ostatnimi czasy bardzo dużą popularnością cieszą się płytki drewnopodobne. Są popularnym wykończeniem zarówno naszych podłóg, jak i także ścian. Nie dziwi nas to kompletnie, ponieważ bardzo bogaty wybór oferuje nam w zasadzie możliwości projektowe niezliczone. Dzięki rozwiązaniom nowoczesnym, płytki sprawdzają się świetnie nie tylko w naszej kuchni i łazience, ale coraz częściej także w nowoczesnym salonie.
Odwieczne problemy z fugą
Bardzo często jednak pojawia się problem z fugą. Powinna ona być dopasowana bezpośrednio do koloru płytki, jej rozmiaru oraz także do rodzaju pomieszczenia, w którym zostanie zastosowana. Spoinowe zaprawy dzieli nie tylko z uwagi na kolor, ale także na ich techniczne właściwości. Niezmiernie ważną kwestią jest także miejsce, w którym chcemy fugę położyć. Czy to będzie narażona na zachlapania ciągłe łazienka, czy też na taras z płytkami mrozoodpornymi. Musimy mieć świadomość, że zupełnie inna będzie fuga w garażu, który jest podatny na zachlapania, a inna będzie fuga zastosowana w salonie czy też sypialni, na których zostanie zainstalowane ogrzewanie podłogowe. Podpowiemy poniżej kilka ciekawych rozwiązań.
Na czym Ci zależy? Na kontraście czy też harmonii?
Przede wszystkim wybór fugi odpowiedniej od stylu wnętrza projektowanego oraz tego, jakiego wizualnego efektu oczekujemy. Gdy stawiamy na łagodne kolory płytek drewnopodobnych na pewno powinniśmy postawić na detale minimalistyczne oraz przejścia harmonijne w skandynawskim stylu bądź też w stylu klasycznym. Wówczas wybieramy fugi do płytek drewnopodobnych zbliżonych do koloru płytek. Z kolei wnętrza nowoczesne, styl eklektyczny oraz industrialny lubią kontrasty zdecydowane. Fuga kontrastowa znajdzie podkreśli kształt, jak i także układ płytek drewnopodobnych oraz uwydatni strukturę ich. Biała fuga przy ciemnych płytkach podkreśli wszelkie podziały oraz także proporcje płytek. Stworzymy dzięki temu wnętrze niebanalne. Tego rodzaju stylistyczne zabiegi wymagają jednak sporego wyczucia estetyki, powinny przemyślane być oraz także spójne z całą resztą pomieszczenia. Im kolor będzie bardziej spoiny będzie odbiegał od samego koloru płytki, tym bardziej będą one przyciągały uwagę. Kolorem fugi na przykład możemy wydzielić strefy w pomieszczeniu niewielkim takim jak właśnie łazienka. Natomiast, gdy chcemy osiągnąć efekt najbardziej jednolitej powierzchni, zastosujmy fugę, która jest zbliżona do koloru płytek. To rozwiązanie polecamy do wielkoformatowych płytek, dzięki którym wykończymy powierzchnie w sposób bardzo elegancki. Z fugą dopasowaną wyglądają dobrze także mozaiki, gdzie spoina neutralna wydobywa niepowtarzalną urodę elementów małych.
Polecamy również:
- kafelki drewnopodobne https://ceramixplytki.pl/10-plytki-drewnopodobne
- sklep z płytkami dekoracyjnymi https://ceramixplytki.pl/11-plytki-dekoracyjne
- wyprzedaż płytek ceramicznych https://ceramixplytki.pl
- wyprzedaż płytek ceramicznych https://ceramixplytki.pl/kontakt
Najpopularniejsze kolory fug
Dwa odcienie najpopularniejsze fug to oczywiście wszelkie szarości oraz beże. Musimy zauważyć, że są one uniwersalne i pasują do większości płytek, także tych wspomnianych już płytek drewnopodobnych, stając się niewidoczne prawie. Oczywiście możemy także zastosować fugi o kolorze zbliżonym do odcienia samych płytek. Z uwagi na bardzo bogaty rysunek drewna, nie potrzebujemy przecież ozdobników dodatkowych. Harmonizująca fuga podkreśla na pewno piękno płytek. Fuga, poza poprawą estetyki posadzi, musi być niezwykle praktyczna. W pomieszczeniach, które są narażone na zachlapania ciągłe, takich jak garaż, przedpokój czy też kotłownie, podłogowa okładzina musi być trwała, jak i także bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. W użytkowanych intensywnie wnętrzach fugi powinny być w kolorze ciemniejszym. Wówczas sama powierzchnia jest o wiele dłużej estetyczna.
Czym charakteryzuje się dobrze dobrana fuga?
Poza samym kolorem, przy wyborze samej spoiny do płytek należy także zwrócić uwagę na pozostałe właściwości, które sprawią, że będzie ona odpowiednio do wybranego przeznaczenia przez nas. Rodzajem najpopularniejszym spoin są cementowe fugi. Jednak one nie nadają się do stosowania w pomieszczeniach, które są narażone na kontakt z wodą czy też silnymi chemicznymi środkami. Na pewno płytki drewnopodobne z fugą cementową nie sprawdzą się w korytarzach czy też łazienkach, gdzie wypłukiwać się mogą pod wpływem chociażby wilgoci. Jednymi z odpornych najbardziej na uszkodzenia, chemię oraz wilgoć są bez wątpienia cementowe spoiny z dodatkiem wszelkich uszlachetniaczy ze sztucznych tworzyw. Możemy stosować je z płytkami w prysznicowej kabinie czy też na podłogowym ogrzewaniu. Co więcej bardzo popularne są epoksydowe spoiny. Radzą sobie one doskonale w pomieszczeniach mokrych oraz także w pomieszczeniach często eksploatowanych. Epoksydowe fugi bez żadnych obaw możemy nawet stosować w strefie prysznicowej. Rodzaj spoiny dopasować także musimy do zastosowanego rodzaju kleju do płytek. W przypadku stosowania klejów elastycznych trwałych, fuga także musi posiadać właściwości podobne. Jak widać można dobrać z powodzeniem płytki drewnopodobne oraz fugi. Będziemy zadowoleni z wyboru, ponieważ płytki drewnopodobne są zdecydowanie prawdziwym strzałem w dziesiątkę.
Ceramix płytki ceramiczne |
Andrzeja Struga 3 |
70-784 Szczecin |
730 730 143 |
ceramixplytki.pl |