Budownictwo

Co to jest chemia budowlana?

W ciągu kilku ostatnich lat definicja chemii budowlanej mocno się zmieniła. Kiedyś na przykład jako chemia budowlana uznawane były wyłącznie dodatki do mieszanki tworzonej z betonu. Oprócz tego, kiedyś chemia budowlana musiała również charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Były to dodatki sypkie bądź płynne, które na przykład były odpowiedzialne za utwierdzanie masy betonowej po związaniu. W chwili obecnej w branży budowlanej pojęcie chemii budowlanej odnosi się także do rozmaitych produktów budowlanych, które nie są materiałami ani elementami danej instalacji – chodzi tutaj o farby, kleje, silikony czy tynki. 

Czym jest chemia budowlana?

Czym dokładnie jest chemia budowlana? Jaka jest jej prawidłowa definicja? Które produkty się do niej zalicza? Zapraszamy do przeczytania, jakie znaczenie ma prawidłowe gruntowanie powierzchni przed przeprowadzeniem malowania. Czym konkretnie jest chemia budowlana? Oto definicja z punktu widzenia nauki. Kiedyś za chemię budowlaną uznawano wyłącznie dodatki przeznaczone do mieszanek betonowych. Mowa tutaj o dodatkach w formie sypkiej bądź płynnej: utwardzacze, plastyfikatory bądź sam beton po związaniu. 

W świecie inżynierów powszechnie jako chemię budowlaną uważa się wszystkie produkty, które znajdują zastosowanie w szeroko rozumianym budownictwie, jednak niemożliwe jest nazwanie ich materiałami budowlanymi bądź nie są elementami instalacji. Materiał budowlany to na przykład betonowa wylewka, zaś tynk dekoracyjny jest już zaliczany do kategorii chemii budowlanej. Element instalacyjny to syfon z PCV, zaś silikon uszczelniający będzie już zaliczany do kategorii chemia budowlana. 

Najważniejsze kategorie chemii budowlanej 

Chemię budowlaną dzieli się w sposób następujący. Eksperci wyróżniają suche mieszanki, materiały powłokowe oraz mieszanki gotowe. Do suchych mieszanek zalicza się rozmaite zaprawy murarskie, tynkarskie a także gładzie i kleje. Z kolei do gotowych mas zalicza się silikony, tynki dekoracyjne bądź gładzie akrylowe. Z kolei do grona materiałów powłokowych zalicza się farby, lakiery, grunty oraz rozpuszczalniki. 

Jak prawidłowo wybierać chemię budowlaną?

Jak prawidłowo wybrać chemię budowlaną? Podstawowa kwestia, o której zawsze należy pamiętać, to czytanie wszelkich zaleceń producenta zapisanych na ulotce. W przypadku, gdy potrzebujemy zakupić klej do zamontowania kafelek w łazience, powinniśmy kupić taki produkt, na którym znajduje się informacja, że nadaje się on do pomieszczeń, w których panuje spora wilgoć. Zupełnie inny klej będziemy potrzebowali do płytek w łazience a inny do płytek w innych pomieszczeniach. Dokładnie tak samo trzeba wybierać farby. Trzeba weryfikować, czy nadają się one do malowania wewnątrz czy na zewnątrz, czy są one odporne na rozmaite zabrudzenia oraz czy możliwe jest ich szorowanie. Wewnątrz sprawdzają się przede wszystkim takie farby, które można być oraz są odporne na brud. Z kolei z zewnątrz najlepsze będą farby, na których zamieszczono informację, że są samoczyszczące. Kurz będzie można w takim przypadku spłukać wodą pod ciśnieniem bez konieczności szorowania całej elewacji, co byłoby bardzo czasochłonne.

Jeżeli posiadamy taką możliwość, powinniśmy starać się łączyć produkty od jednego producenta. Dla przykładu: gdy kupujemy grunt, farbę i tynk, wszystko kupujmy od tego samego producenta. Z czego to wynika? Jest to uwarunkowane tym, że dzięki temu wszystkie zakupione materiały będą ze sobą właściwie współgrały. Zdecydowanie najczęściej popełnianym błędem jest stosowanie chemii budowlanej w niewłaściwy sposób, niezgodny z sugerowanym zastosowaniem. Bardzo złe jest także łączenie ze sobą produktów, które wzajemnie sobie szkodą. Zupełnie inny grunt trzeba zakupić do zabezpieczenia przed malowaniem ściany, a zupełnie inny do zabezpieczenia przed operacją lakierowania drewna. Należy mieć tego świadomość, ponieważ jeśli zapomnimy o wszystkich tych zasadach, przeprowadzenie remontu będzie znacznie dłużej trwało. 

Rodzaje klejów

Do kategorii chemii budowlanej zalicza się na przykład kleje. Specjaliści wyróżniają m.in. kleje spoinowe, które wykorzystuje się przy montażu paneli. Są to substancje elastyczne wyróżniające się bardzo szybkim wiązaniem. Ich ogromnym atutem jest także duża odporność na wilgoć oraz działanie innych szkodliwych czynników atmosferycznych. Następny rodzaj klejów to te, które są używane do wykładzin. Poszczególne typy takich klejów różnią się między sobą właściwościami, które są dostosowane do konkretnego typu wykładzin. Inne kleje bardzo dobrze sprawdzają się przy mocowaniu wykładzin elastycznych, są też takie przeznaczone do tekstylnych. Na rynku można również zaopatrzyć się w produkty uniwersalne oraz wodoodporne. Wśród klejów przeznaczonych do wykładzin wymienia się także akrylowe, dwuskładnikowe, do linoleum oraz dyspersyjne. 

Niniejszy artykuł dostarczył Państwu szerokiej wiedzy na temat tego, czym dokładnie jest chemia budowlana. Mamy nadzieję, że dzięki jego lekturze rozwialiśmy wszelkie wątpliwości na temat tego, czym jest chemia budowlana. 

angielski

Similar Posts