Postęp technologiczny dotyka wszystkich dziedzin gospodarki. Właściwie wdrożone rozwiązania pozwalają poprawić efektywność ekonomiczną gospodarstw rolnych. Właśnie z tego względu coraz więcej rolników decyduje się sięgnąć po innowacyjne technologie przeznaczone dla firm działających w sektorze rolniczym. Na szczególną uwagę zasługują urządzenia GPS przeznaczone do maszyn rolniczych. Za ich pomocą staje się możliwe o wiele bardziej precyzyjne kontrolowanie naszych pojazdów. Z pewnością ułatwi to codzienną pracę rolników i pozwoli uniknąć zbędnych przestojów. Możemy bez problemu śledzić w czasie rzeczywistym pracę naszych maszyn rolniczych. Pozwala to dokładnie zaplanować, kiedy przeprowadzić przegląd technicznych w przypadku konkretnych maszyn rolniczych. Pomimo licznych zalet tego typu rozwiązań, wdrażanie precyzyjnego rolnictwa nie musi koniecznie wiązać się z dużymi wydatkami.
Bez jakich maszyn rolniczych nie obejdzie się nowoczesne gospodarstwo rolne?
Trudno znaleźć bardziej przydatną maszynę rolniczą od zwyczajnego ciągnika. To właśnie on umożliwia nam korzystanie z takich urządzeń jak na przykład snopowiązałka, siewnik, przyczep oraz innych maszyn pozbawionych własnego napędu. Taka maszyna rolnicza przyda się zarówno na małym, jak i dużym gospodarstwie rolnym. Jedyną różnicą jest ilość ciągników, które trzeba będzie kupić lub wynająć. Producenci sprzętu rolniczego oferują wiele różnych modeli ciągników. Jeśli nie jesteśmy pewni, który z nich sprosta wszystkim naszym potrzebom, warto skonsultować się ze specjalistami. Ewentualnie można samodzielnie poszukać informacji na ten temat w Internecie. Najlepiej zajrzeć na fora specjalistyczne poświęcone maszynom rolniczym. W większości przypadków ciągniki z drugiej ręki powinny nam wystarczyć. Nie ma potrzeby wydawać dużej sumy pieniędzy na nowe modele prosto z fabryki.
Oprócz ciągników rolniczych dużą popularnością cieszą się kombajny zbożowe. Należą do takiego typu maszyn rolniczych, których wykorzystywanie opłaca się jedynie w przypadku dużych gospodarstw rolnych. Mniejsi rolnicy zazwyczaj wypożyczają kombajny podczas zbioru zbóż. Ewentualnie znajdziemy na rynku firmy oferujące wynajem kombajnu wraz z operatorem. Sporym problemem, z którym muszą borykać się rolnicy, są wszelkiego rodzaju szkodniki żerujące na uprawianych roślinach. Do rozprowadzania środków chemicznych używa się opylaczy lub opryskiwaczy. Takie maszyny rolnicze równie dobrze sprawdzą się podczas nawożenia pól. Oprócz modeli zamontowanych na ciągniku dostępne są także warianty plecakowe oraz ręczne. Te z kolei przydadzą się jedynie na małych gospodarstwach rolnych. Używanie ich na zbyt dużych polach uprawnych jest po prostu mało wydajne.
Z czego wynika przydatność urządzeń GPS?
Zakup maszyn rolniczych jest jednym z największych wydatków, które zmuszeni są ponieść właściciele gospodarstw rolnych. Z tego względu warto postarać się, aby wybrane przez nas pojazdy skutecznie poprawiły efektywność produkcji. Oprócz tego powinny znacząco zredukować koszty prowadzenia tego typu działalności gospodarczej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać urządzeń GPS w wynajmowanych maszynach rolniczych. Używając dowolnego komputera lub smartfona z dostępem do Internetu możemy skutecznie kontrolować nasze kombajny, ciągniki, traktory oraz podobnych sprzęt. Możliwość stałego monitoringu jest pomocne podczas ustalania faktycznych godzin pracy. Taka wiedza przyda nam się podczas wystawiania faktur. Z kolei funkcja geofencing obecna w urządzeniach GPS stanowi efektywne zabezpieczenie na wypadek kradzieży. Właściciel maszyny rolniczej może w dowolnym momencie sprawdzić jej lokalizację. W razie opuszczenia przez nią gruntu gospodarstwa rolnego zostaniemy o tym poinformowani poprzez wiadomość e-mail lub ewentualnie powiadomienie SMS.
Przydatne funkcje monitoringu GPS w maszynach rolniczych
Z uwagi na wysoką cenę maszyn rolniczych, bardzo ważna jest ich prawidłowa konserwacja. Dzięki używaniu systemu monitorowania GPS możemy dokładnie śledzić motogodziny pracy silnika. Tym samym ograniczymy ilość niepotrzebnych przestojów i zmniejszymy nasze wydatki związane z naprawami maszyn rolniczych. Właściwie dobrany system telematyczny pozwala z wyprzedzeniem zaplanować wszystkie przeglądy serwisowe. Po ustawieniu automatycznego powiadomienia o zbliżającym się terminie przeglądu już nigdy nie zostaniemy zaskoczeni niespodziewanym przestojem. Oprócz nadzorowania maszyn rolniczych, system GPS przydaje się do kontrolowania naszych pracowników. Opcja geofencing służy do zabezpieczenia naszych pojazdów przed nieuprawnionym wykorzystaniem. W łatwy sposób zweryfikujemy trasę przejechanych kilometrów oraz liczbę zleconych zadań na podstawie mapy stanowiącej integralną część systemu telematycznego. Tego typu innowacyjne rozwiązania docenią przede wszystkim tacy właściciele gospodarstw rolnych, którzy dokładnie wydzielili obszary wymagające zapylania upraw, zbiorów lub nawożenia. Wtedy taki system telematyczny jest niemalże niezbędny, aby móc szybko i dokładnie zweryfikować pracę naszych pracowników.